BerendezésDesignÉpítkezés/felújítás

Építészet napfénnyel telítve – megoldások, amelyek lehetővé teszi a természetes fény hatékony hasznosítását az épületekben

Egy lakóház vagy kereskedelmi létesítmény építésének felvállalásakor gondoskodni kell arról, hogy a jövőbeli felhasználóik a lehető legnagyobb mértékben hozzájussanak a napfényhez. Miért? A válasz egyszerű – a természetes fény vizuális, gazdasági és egészségi előnyöket jelent.

 

A becslések szerint életünk akár 90%-t is épületekben töltjük.  Ezért nagyon fontos már a tervezési szakaszban gondoskodni a belső tér megfelelő megvilágításáról. Tekintetbe kell venni a környezetet, az épület tájolását és tömbjét, az anyagok fajtáját, a tervezett beosztást és a helyiségek rendeltetését, az ablakok számát és elrendezését, a pénzügyi lehetőségeket és a vizuális szempontokat (pl. a fényvisszaverő felületek terjedelmét).

Az épületek megtervezése a hazai építési szabályok szerint történik, de a belső terek természetes fényhez való hozzáférésének kérdéseit egyetemes módon az európai EN 17037 számú szabvány tisztázza. A szabvány szerint valamennyi típusú épületben teljesíteni kell a tervezési terület négy követelményét:

  • megfelelő erősségű nappali fény biztosítása, hogy a felhasználó szabadon láthassa el feladatait,
  • az ablak nyújtotta kilátás értékelése – legyen tiszta, természetes színű, legalább a tájkép egy rétegére (talaj, természet/város részlete, égbolt) irányuljon,
  • hozzáférés a napfényhez – legalacsonyabb értéke 1,5 h,
  • a vakítás elkerülése.

 

 

MOZIOUM Office, Budapest, Magyarország. Alkalmazott rendszerek: MB-SR50N A, MB-70HI

Minden a fény mellett szól

Az észszerűen bevezetett üvegezések képesek megnövelni a beltér vonzerejét. A természetes fény mennyisége és minősége hatással van pszichés közérzetünkre, ettől pedig nem csak az otthoni körülmények közötti, hanem a nyilvános helyeken (pl. iskolákban, kórházakban), irodákban és üzemekben tanúsított „működésmódunk” is függ.

A Healthy Homes Barometer 2020 vizsgálat szerzői közvetlen összefüggést mutattak ki a dolgozó teljesítménye és a természetes fényhez való hozzáférése között. Ha ez a fény korlátozott, csökken az energia- és a koncentrációs szint, elvész a feladatok teljesítési hatékonysága és az együttműködési képesség.  A dolgozó rosszabb közérzete alacsonyabb teljesítőképességgel jár, ez pedig közvetlenül befolyásolja a cég kondícióját. Ez a tény annyiban riasztó, hogy a néhány éve végzett „The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace” vizsgálatban a megkérdezett dolgozók 47%-a nyilatkozott úgy, hogy a munkakörnyezetükben nem jutnak természetes fényhez.

Ugyanakkor már az Európai Unió 1992. évi rendelete utalt rá, hogy minden munkahelyet el kell látni megfelelő és elegendő világítással, és a legjobb az, ha ez a világítás természetes.  Ennek a kérdésnek az elhanyagolása az egyik oka a beteg épület szindróma kialakulásának; ami a nem megfelelő építőanyagok használatának, a megfelelő szellőztetés hiányának vagy éppen a túlzott zajnak az eredménye.

A természetes fénnyel megvilágított, tágas helyiségekben való tartózkodás előnyei között kell említeni az alábbiakat is:

  • nagyobb komfort a napi teendők elvégzésénél,
  • a közérzet javulása – a fény stimulálja a szerotonin, azaz a boldogság-hormon termelését,
  • sőt, még a pihenés minősége is javul. A Healthy Homes Barometer jelentésében ugyanis hivatkozás található azoknak a neurobiológusoknak a vizsgálataira, akik észrevették, hogy a nappali fényhez való napközbeni hozzáférés hosszabb éjszakai alvást eredményez.

Végezetül hangsúlyozni kell, hogy minél több az üvegezett felület és a természetes fény, annál kisebb a mesterséges világítás iránti igény, tehát kisebb a villamosenergia-felhasználás. A magyar Központi Statisztikai Hivatal közölte, hogy decemberben az infláció +24,5 százalékot ért el a múlt év azonos hónapjához viszonyítva, ami még inkább arra ösztönzi az építészeti ágazatot és egyedi felhasználókat, hogy energiatakarékos megoldásokat keressenek.

Tegye világosabbá belső terét az Aluprof termékekkel

A klasszikus megoldás a fény beeresztésére az épületbe (és egyúttal gondoskodva a jó hőszigeteléséről), az olyan tervezésű ablakok fejlesztéséhez vezetett, amelyek műemlék épületekbe is beépíthetők. Az Aluprof MB-FERROLINE rendszerrel készült alumínium ablakok a kiváló műszaki paramétereiknek és klasszikus kinézetüknek köszönhetően képesek rengeteg fényt bebocsátani még a legigényesebb revitalizált belső terekbe is.

 

 

Riverside House, Salford, Nagy-Britannia

Ott, ahol az lehetséges, érdemes mérlegelni tetővilágítók használatát. A CIE Standard General Sky vizsgálatából az derült ki, hogy a tetővilágítók képesek akár 3-szor annyi természetes fényt biztosítani, mint a homlokzati ablakok (a hatás a tető lejtésszögétől és az épület tájolásától függ). A MB-SR50N EI rendszerű tetővilágító nemcsak garantálja a napfény beeresztéséti, de teljesíti a tűzbiztonsági szabványokat is, és a kvantum-technológiának köszönhetően ingyen energiát is generál.

 

 

Trinity College – East End, Dublin, Írország

Az épülethelyiségekbe beáramló napfény mennyiségének növelését segítik a MB Glass Barrier rendszerrel kialakított külső mellvédek is. Ez egy vizuálisan vonzó megoldás, amely növeli az olyan helyek, mint az erkélyek, lépcsők, teraszok biztonsági szintjét, ugyanakkor – az üvegfelületnek köszönhetően – nem gátolja a fény beáramlását.

Mind az egyéni vevők, mind a cégek egyre gyakrabban döntenek üvegezett homlokzatok alkalmazása mellett, amelyek nemcsak kiválóan kiemelik az adott beruházás presztízsét, hanem lehetővé teszik sok fény bejutását a belső térbe. Az említett megoldás alkalmazása pl. az otthoni szalonban, a MB Skyline TYPE R teraszajtóval kombinálva lehetővé teszi az épület falának meghosszabbítását és panoráma kilátást biztosít a szomszédos környezetre.

 

 

Press Glass cég székhelye, Konopiska, Lengyelország. Alkalmazott rendszerek: MB-78EI, MB-86 SI, MB-SR50N IW

Az épület közvetlen területén kívül a természetes fény szinte karnyújtásnyira található. Előnyeinek kihasználását lehetővé teszi az Aluprof pergola a MB-OPENSKY 120 rendszerrel. Ez egy komplett és univerzális megoldás. A pergola felhasználási lehetőségei óriásiak: a kerti konyhától kezdve a pihenőteraszon át a ház melletti télikertig. A szilárd szerkezet és a mozgatható lamellák biztosítják a biztonságos használatot minden évszakban, annál is inkább, mivel a pergolával együtt screenek vagy eltolható panelek is felszerelhetők, amelyek biztosítják a nappali fény folyamatos beáramlását még kedvezőtlen időjárási feltételek mellett is. Továbbá, a pergolák használati kényelmének növelése céljából érdemes kiegészítő megoldásokat (pl. hősugárzókat vagy szélérzékelőket) is felszerelni, és kombinálni azokat a SMART technológiával.

 

 

Megjelenítés: pergola MB-OPENSKY 120

Let’s build a better future!

Olyan építészeti megoldások használata, amelyek lehetővé teszik több természetes fény beáramlását az épületbe, már egy nemzetközi trend, amely ráadásul beleillik a fenntartható építészet irányzatába.

A természetes fény jelentősége a kereskedelmi és lakásépítésben óriási, és ügyfeleink tisztában vannak ezzel. Az ablakok megválasztásától és olyan kényelmi elemektől, mint a homlokzati árnyékolóktól vagy a pergoláktól függ a mindennapi élet minősége.  Ezért az Aluprof a felhasználóknak olyan komplex megoldásokat kíván nyújtani, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy egyszerű módon egészséges, kényelmes és korlátoktól mentes tereket hozzanak létre – összegzi Anna Dziunycz, az Aluprof Hungary ügyvezető igazgatója.

A cikk az Aluprof támogatásával készült.

 

 

Forrás: lakbermagazin.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük