Építkezés/felújításHázak

Mindent a napelemes rendszerekről

Napelem

A napelemek felfogják a Nap sugárzási energiáját, és átalakítják villamos energiává. Nem kizárólag napfénnyel működhetnek, ugyanis bármilyen megfelelő fényspektrummal rendelkező forrás képes tölteni a rendszert. A hétköznapokban leginkább a poli- és monokristályos változattal találkozhatunk.

Inverter

Ez az eszköz alakítja át a napelemek által megtermelt egyenáramot váltóárammá, amelyet az otthonunkban használunk. Az inverterek két fő fajtáját – hagyományos és optimalizált – különböztetjük meg. A hagyományos típus hátránya, hogy ha az egyik napelemnek csökken a teljesítménye, akkor az összes teljesítménye csökken. Az optimalizált rendszer viszont napelemenkénti munkapontokat hoz létre, így egy napelem teljesítményromlása nincs hatással a többire.

A tartószerkezet

 

napelem tartószerkezet
fotó: PR
Mentés

 

A napelemet a tartószerkezet rögzíti a tetőhöz. Rendszerint rozsdamentes acélból és alumíniumból készül, hiszen a napelemhez hasonlóan ez is ki van téve az időjárás viszontagságainak.

Kábelek

Miként az emberi szervezetben az erek a vért, a napelemes rendszerben a kábelek szállítják az áramot a napelempaneltől az inverterig, majd onnan a ház rendszerébe. Az előbbi feladatot úgynevezett szolárkábelek, az utóbbit egyszerű energiakábelek végzik.

Napelem vs. napkollektor

A laikusok gyakran keverik a napelem és a napkollektor kifejezéseket, pedig nem azonos a jelentésük: a napelem elektromos árammal látja el a házat, míg a napkollektor a napenergiát felhasználva vizet melegít. Napjainkban sokkal több helyen találkozhatunk napelemmel, hiszen szélesebb az alkalmazási köre, ráadásul kisebb a fenntartási költsége is. A napkollektorok esetében számolni kell az évente esedékes karbantartással, amikor a PH-érték mellett a nyomást is újra beállítják, míg a napelemeket csak takarítani kell időnként.

 

 

2. Mit jelent egy napelemes rendszer megtérülése?

 

napelem
fotó: Shutterstock
Mentés

 

Magától értetődően az a cél, hogy a napelemek által megtermelt energia fedezze az adott háztartás éves áramfogyasztását. Egy háztartási méretű kiserőmű megtérülését a következőképpen lehet levezetni: ha az áramszámlára fizetett összeget a napelemes rendszer törlesztésére fordítjuk, akkor annak megtérülési ideje kevesebb mint 10 év. Nagy különbség egy autó- vagy lakásvásárláshoz képest, hogy az áramszámlát mindenképpen fizetnünk kell, viszont ha ezt az összeget a napelemes rendszer finanszírozására költjük, a megtérülési idő után a befektetés színtiszta hasznot hoz.

Telepítés, kialakítás

A hétköznapi rendszerek általában tetőkre kerülnek, de létezik földre telepített változat is. Kulcsfontosságú a megfelelő tájolás – jellemzően déli irányban helyezik el a napelemeket, mert így termelik a legtöbb áramot. Nem kizárt a keleti és nyugati tájolás sem, de ez kevésbé hatékony. Az invertert ellenben szellős, hűvös, árnyékos helyre kell tenni, például garázsba vagy előszoba, tilos meleg, zsúfolt helyre (padlástér, napsütötte házfal) rakni! A kivitelezés családi házak esetében általánosan 1-2 napot vesz igénybe, de alapvetően a rendszer méretétől függ, meddig tart a munka.

 

napelem szerelése
fotó: Shutterstock

Karbantartás

Teljes mértékben a területi adottságok, földrajzi, éghajlati viszonyok szabják meg, mennyi figyelmet kell fordítani a karbantartásra. Mivel Kelet-Közép-Európában viszonylag gyakori a csapadék, az eső általában lemossa a panelek felszínére lerakódó kis mennyiségű szennyeződést. Természetesen előfordul, hogy nincs elegendő eső és a hó, ilyenkor szükség lehet takarításra. A tisztítást nem ajánlott házilag végezni, ugyanis egyáltalán nem mindegy, milyen vizet és vegyszereket használunk, némelyik akár kárt is okozhat a panelekben. Bízzuk szakemberre a munkát, illetve tanácsért forduljunk a kivitelező céghez. Forrás: lakaskultura.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük