Méhbarát ötösfogat
A klímaváltozás sokféle problémát hoz magával, az egyik ilyen a méhek helyzetének rohamos romlása. Az éghajlati jellemzők megváltozásával a méheknek is egyre nehezebb a dolguk, ráadásul a nagyarányú mezőgazdasági termelés sem kedvez nekik, például a vegyszerek, rovarirtók használata miatt. A méhekre ugyanakkor nagy szükségünk van, ugyanis a rovarbeporzású növények beporzását 80 százalékban a méhek végzik, ha eltűnnének, akkor az ökológia láncolat nem csupán sérülne, de meg is szakadna, aminek beláthatatlan következményei lennének.
A méhek helyzetének javításához elsősorban gyors és globális változások kellenének, melyekre azonban rövidtávon nem számíthatunk, így azokra a teendőkre kell koncentrálni, melyet mi, vagyis egyszerű kertészkedők is meg tudunk tenni. Az életterükből kiszoruló vagy a rovarirtószerek miatt veszélyeztetett méheknek megpróbálhatunk menedéket biztosítani, például olyan növények kertbe ültetésével, melyek kedvezőek számukra! Hiába tűnik apró lépésnek, ha kerttulajdonosok százai, ezrei telepítenének legalább részben a méhekre gondolva, célzottan a számukra megfelelő növényeket, a rovarok új életteret kapnának, élelemhez jutnának és biztonságos, vegyszermentes környezetben élhetnének. A téma iránt érdeklődőknek kedvcsinálóként álljon itt pár olyan növény, melyek nem csak a méhbarát kritériumot teljesítik, de egyben dekoratívak, hozzáférhetőek és bármelyik kertben meghonosíthatók!

A kasvirág az egyik legideálisabb méhbarát növény, ugyanis nem csupán a rovaroknak hasznos, de nagyon mutatós, és gondozása is könnyű! A kasvirág magasra törő szárán nevel jellegzetes, változattól függően különböző színű virágot. A magas szárak még szeles időben sem hajlanak le tartósan, így az ágyás képe állandó lesz! A kasvirág kitűnően alkalmas ízléses és sokszínű növénytársításokhoz, jól párosítható alacsonyabb termetű vadvirágokkal, dús levendulával, de a kasvirág ágyás szegélyezhető alacsony, törpenövésű cserjékkel is, így még szebb lesz a végeredmény. A virágzás egész nyáron át tart majd, ősszel és télen pedig a megszáradt, tobozt formázó magházak lesznek díszesek. Gondozása egyszerű, környezeti igényei alacsonyak, amennyiben nyár végére esztétikáját veszti, egy erőteljes visszavágással megújítható. A napos fekvést, a jó vízgazdálkodású talajt kedveli.

A borsmenta régi kedvenc, de az kevésbé köztudott, hogy kiváló méhcsalogató! Virága ugyan nem feltűnő, de pollenben gazdag, így a rovarok egyszerűen odavannak érte, ültetésével nem csak méheknek kedvezünk, de pillangók tömeges megjelenésére is lehet számítani. A borsmenta kertészeti szempontból is ígéretes, igényei alacsonyak, gondozása egyszerű és problémamentes. Mivel csupán 40-70 centiméter magasra nő, így kisebb kertekben is elfér, kialakítható belőle kompakt sövény, de magasabb dísznövények tövébe is telepíthető a látvány fokozása érdekében. Füzéres, halványlila virágait a nyár második felében hozza. Évelő, lombhullató dísznövény, így ültetésével hosszútávra biztosíthatjuk a méhek számára az eleséget, de erőteljes terjeszkedése miatt érdemes kordában tartani. Emberi fogyasztásra is alkalmas, leveleiből üdítő tea készülhet, de a levelek salátákhoz, köretekhez is adagolhatók. A népi gyógyászatban jól ismert gyógynövény!

A hortenzia az elmúlt időkben megint divatba jött, változatos megjelenésű dísznövény, mely a méhbarát kertek egyik alapnövénye. Léteznek alacsonyabb termetű, kisméretű bokrot formázó változatok és nagyobb, fa küllemű típusok, a kúszó hortenziák pedig akár több tíz méter magasra is felfutnak. Akad köztük örökzöld is, de az általánosan elterjedt fajták többségükben lombhullatók. A virágszínt tekintve is bő a választék, piros, fehér, pink és kék árnyalatokban tündökölhetnek a jobbára gömbbé összeálló virágok, de vannak laposabb, tányérformájú virágzatú változatok is, illetve kifejezetten keresettek a bugás virágzatú típusok. A hortenzia közepesen kényes dísznövény, tartása nem jelent nagy kihívást, de biztosítani kell számára a megfelelő árnyékoltságot, valamint a folyamatos, ideális mértékű öntözést, melyhez lágy vizet ajánlott használni. Ügyes trükk a hortenziát edényével együtt kiültetni, így ugyanis ősszel könnyű felszedni, és teleltetése is roppant egyszerű lesz!

A rozmaringot a többség fűszerként tartja számon, ugyanakkor ez a mediterrán növény is illik a méhbarát növények katalógusába. A rozmaring csodás dísz lehet a kertben, az idősebb, törzsesre nevelt példányok miniatűr, dekoratív bokrokként kápráztatják el a háziakat. Szárazságtűrése kiváló, ápolási igényei alacsonyak, de sajnos nem télálló, így jobb ötlet cserépben, ládában nevelni, hogy az ősz végén védett helyre költözhessen. A humuszos, tőzeges talajt kedveli, sok napsütésre van szüksége, Metszéssel intenzívebb növekedésre sarkallható, de fás részeit nem szabad megnyesni, ilyenkor ugyanis előfordulhat, hogy nem hajt ki újra. Kámforos-tömjénes illatával nem csak a rovarokat, hanem a betérőket is elbódítja. Levágott levelei a konyhában felhasználhatók, akár frissen, akár szárítással tartósítva!

A vadregényes nevű szakállas bugatölcsér a méhek igazi nagy kedvence. Hazánkban nem túl ismert ez a különleges dísznövény, pedig nem csak a méhek, hanem szépsége miatt is több figyelmet érdemelne. A bugatölcsér 70-100 centiméter magas, évelő, télizöld növény, utóbbi azt jelenti, hogy levélzetét csaknem a tél végéig megtartja, így a hideg hónapokban is díszlik. Az igazi szezonja persze a nyár, tölcséres, bókoló-csüngő virágok júniustól a nyár végéig nyílnak sűrűn a szárakon, így egészen egyedi látványt nyújt ez a dísznövény! Nagyszerű kompozíciókra adnak alapot, párosíthatók kisebb, pasztelles dísznövényekkel, alacsony örökzöldekkel, vagy éppen díszfüvekkel, vadvirágokkal! Ültetésekor kerülni kell a meszes talajt, nem kedveli a friss trágyázást, ellenben szárazságtűrése jó, a túlöntözést rosszul viseli.
Forrás: kertbarathirek.hu